Nacionalni dan bez duvanskog dima: šta nam stručnjaci savetuju?

Na Nacionalni dan bez duvanskog dima, Udruženje Roditelj posebnu pažnju posvećuje pitanju koje zanima mnoge među nama: da li je moguće trajno smanjiti konzumaciju cigareta ili se pak postepeno osloboditi ove štetne navike i na koji način?

Prema istraživanju koje su nedavno na ovu temu sproveli naučnici sa prestižnog Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL), okvirno 2,2 miliona pušača u Engleskoj, uspeli su da ostave cigarete na period duži od godinu dana uz pomoć proizvoda koji ne sagorevaju duvan[1].

Kako britanski naučnici tvrde, glavni razlog za ovo je činjenica da ovakvi proizvodi korisnicima pružaju nikotin bez sagorevanja duvana. Ovime se eliminiše unos katrana i ugljen-dioksoda, koji predstavljaju najštetnije supstance u duvanskim proizvodima, dok se korisniku omogućava da zadrži ritual koji je postao deo njegove svakodnevnice što može pomoći u borbi protiv psihološke zavisnosti. Kako podaci iz Engleske pokazuju, ovakvi proizvodi upotrebljavani su u 41% pokušaja prestanka pušenja 2024. godine, što predstavlja značajan porast u odnosu na 27% u 2013. godini[2].

Sa druge strane, britanski naučnici takođe ističu zabrinutost zbog porasta upotrebe proizvoda koji ne sagorevaju duvan među ljudima koji su prestali da upotrebljavaju duvanske proizvode pre više od deset godina. Naime, okvirno 10% nekadašnjih pušača koji koriste ove proizvode poslednju cigaretu zapalili su pre 2011. godine. Iz ovog razloga, naučnici se pitaju da li je moguće da su ovi pojednici mogli biti ponovo privučeni nikotinu zbog sve veće dostupnosti i reklamiranja proizvoda koji ne sagorevaju duvan.

Međutim, u isto vreme dodaju da postoji veliki broj razloga za ovaj porast, kao što su iskustva tokom COVID-19 pandemije i ekonomske krize u Velikoj Britaniji, koji su mogli dovesti nekadašnje pušače do potrebe da ponovo zapale cigaretu i odluke da se umesto toga okrenu proizvodima koji ne sagoravaju duvan[3]. Kako bi naučnici ovaj fenomen razumeli bolje, neophodna su dodatna istraživanja.

Dok stručnjaci širom sveta sprovode dodatna istraživanja na temu proizvoda koji ne sagorevaju duvan, na današnji Nacionalni dan bez duvanskog duma, jedna stvar je sigurna, a to je da ovi proizvodi u svakom slučaju nisu preporučeni za osobe koje nikada nisu pušile, a posebno ne za decu i mlade. Iako, prema stručnjacima iz Velike Britanije, proizvodi koji ne sagorevaju duvan potencijalno mogu biti deo rešenja za pušače širom sveta, njihovom upotrebom ne bi trebalo podsticati potpuno novu zavisnost od nikotina.


[1] https://www.ucl.ac.uk/news/2024/nov/two-million-ex-smokers-currently-vape-england#:~:text=About%20one%20in%20five%20people,study%20led%20by%20UCL%20researchers.

[2] https://www.ucl.ac.uk/news/2024/nov/two-million-ex-smokers-currently-vape-england#:~:text=About%20one%20in%20five%20people,study%20led%20by%20UCL%20researchers.

[3] https://inews.co.uk/news/health/why-vaping-can-stop-turning-back-cigarettes-3391769

Podelite:

Još tekstova

Prepoznavanje znakova zavisnosti kod adolescenata: Kada i kako reagovati?

Zavisnost od psihoaktivnih supstanci je sve ozbiljniji problem među današnjim adolescentima, a prepoznavanje ranih znakova zavisnosti od ključne je važnosti za pravovremeno reagovanje i prevenciju ozbiljnijih posledica. Roditelji se često suočavaju sa izazovima kada je reč o prepoznavanju simptoma zavisnosti, posebno zato što su mnogi od njih slični tipičnim adolescentnim promenama u ponašanju.

Šta znači termin „helikopter roditeljstvo“?

Nikada se više nije pričalo i pisalo o roditeljstvu, ali nikada se nismo ni suočavali sa brojnim izazovima sa kojima se današnji roditelji redovno suočavaju. Neretko kritike društva su upućene roditeljima koji poput helikoptera nadgledaju sve aktivnosti svoje dece, zbog čega je i nastao izraz „helikopter roditeljstvo“. Šta zapravo znači biti helikopter roditelj i zašto preterivanje u svakom obliku može dovesti do problema, pitali smo Snežanu Golić, pedagoškinju.

Pošaljite nam poruku