Da li je alkohol jedina legalna droga u Srbiji?

Kada znate da se u našoj zemlji godišnje registruje oko 200.000 alkoholičara, jasno je zašto mnogi kažu da je alkohol jedina legalna droga u Srbiji. Istina je, međutim, još bolnija. Naime, broj ljudi koji štetno ili po zavisničkom obrascu konzumiraju alkohol, značajno je veći, a broj osoba koje direktno ili indirektno trpe posledice koje alkoholičar prouzrokuje, može se pomnožiti sa najmanje tri!

Posebno zabrinjava činjenica da idoli mladih, sportisti, jesu glavni promoteri alkohola i kladionica. Tako se mladi navode na pomisao da se može trenirati, piti i biti vrhunski sportista. Šalje im se poruka da nema proslave i zabave bez alkohola, da se svaka pobeda mora „zaliti“.

Duboko inkorporiran u tradiciju, konzumiranje alkohola deo je identiteta prosečnog Srbina, a sinonim za dobrog domaćina ponuditi gosta „domaćom“ rakijom.

„Ne iznenađuje, ali zabrinjava, činjenica da svaka druga mlada osoba već od petog razreda, povremeno pije alkohol, 20 odsto se povremeno opija, a sedam redovno pije”, navodi psihoterapeutkinja Mirjana Martić Pantić, pozivajući se na podatke Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“.

Ne postoji bezbedna količina alkohola kada je reč o mladoj osoba u psihofizičkom razvoju. U tom smislu nema organa, niti ćelije čiji rad na ovaj ili onaj način nije narušen. Posebno ističem dečiji mozak. Do 25. naš mozak se još uvek razvija, a kritičko mišljenje od 17, 18. godine. Mlad mozak nije u stanju da se ponaša kao centrala, odnosno kontrolor, regulator, anticipator ponašanja u tom uzrastu. Iz tog razloga mladi su skloni nepromišljenom, impulsivnom ponašanju i odlukama koje ih mogu koštati čak i života”, navodi naša sagovornica koja svakodnevno u okviru Dnevne bolnice za alkoholizam susreće pacijente različitih starosnih dobi.

„Bitno je istaći da je nulta tolerancija za konzumiranje alkohola pre 18. godine. U našoj bolnici susretali smo se i sa 14-godišnjim pacijentima. Najčešće  su u okviru naše Hitne službe, zbrinjavani oko Nove godine i proslava mature. Mladi su u većem riziku da pod dejstvom alkohola naprave brojne nepromišljenosti: nebezbedni seksualni odnosi, vožnja pod dejstvom alkohola, saobraćajne nesreće, veća stopa samoubistava, tuče, krađe, a lakše će probati i neke druge psiho-aktivne supstance – amfetamine, marihuanu, pa i kokain”, navodi ona i podseća na slučaj iz februara ove godine kada je zabeležen incident u jednom klubu kada je 12 dece mlađe od 15 godina doživelo akutno trovanje alkoholom u formi teške intoksikacije.

„Poslednjih godina zapaža se jedan specifičan stil pijenja alkohola: „BINDŽ DRINKING“, kada  u kratkom vremenskom periodu mladi popiju veliku količinu alkohola. Razlozi koje navode su različiti – od toga da žele da se zabave, hoće da se osećaju bitnim, do toga da žele da utole patnju zbog raskida veze, odbijanja i slično”, ističe Martić Pantić.

Iako stručnjaci iz Dnevne bolnice kao i celokupan kolektiv Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti nastoje da nastupaju proaktivno održavajući brojne radionice tokom cele godine sve češće se susreću sa još jednim fenomenom, a to je nedostatak samopoštovanja kod mladih.

„Ne plašimo ih. Slušamo i ohrabrujemo da se samopoštuju, a to isključuje konzumiranje bilo čega što će ih kompromitovati kao osobe. Apelujemo da se ne povode i rukovode psihologijom stada, da budu svoji, posebni, brend sami po sebi”, kaže ona.

Poseban akcenat stavlja se na roditelje koji se ne nalaze u zavidnom položaju modernog roditeljstva.

„Dete treba osluškivati i pratiti njegov razvitak, prepoznati kapacitete, potrebe i mane, poštovati njegovu osobenost i ne insistirati na provlačenju kroz kalup naših vrednosti, zamisli i očekivanja. Naše dete je svoja ličnost. Potrebno je pomoći mu da stekne poverenje i sigurnost u odrasle, da im mi, roditelji svojim trezvenjačkim načinom života budemo primer, da sa njima o svemu razgovaramo, da nema porodičnih tajni i tabu tema. Kada se desi da dete proba alkohol, popije, napije se, potrebno je da razgovaramo o tome šta je to za njega predstavljalo, kao se osećalo… Ako takvo ponašanje postane učestalo, moraju se dogovoriti neka pravila, granice, a ako i pored toga dete nastavi, obratiti se za pomoć”, savetuje naša sagovornica i ističe još jednu važnu promenu, a to je da mladi danas bez obzira na pol konzumiraju alkohol.

Podelite:

Još tekstova

Septembar, mesec novih početaka i mesec oporavka

Septembar se u Sjedinjenim Američkim Državama obeležava kao mesec oporavka, a najveći akcenat u javnom prostoru daje se bolestima zavinosti. Sa druge strane, prema međunarodnom i nacionalnom kalendaru Crvenog Krsta novembar je posvećen borbi protiv bolesti zavisnosti.

Pošaljite nam poruku