Medicinski stručnjaci širom sveta sve glasnije govore o negativnom uticaju novih tehnologija na psiho-fizičko zdravlje mladih. Ipak, različite naučne studije[1] u isto vreme navode da se deo rešenja za određene oblike zavisnosti, ali i druge zdravstvene fenomene, može kriti baš u aplikacijama za mobilne telefone, upotrebi robota i veštačkoj inteligenciji, ali samo ukoliko se ove tehnologije koriste na adekvatan način, uz podršku stručnjaka.
„Dok zdravstvo uveliko upotrebljava različita informaciono-komunikaciona rešenja, mobilno zdravstvo u ovom trenutku doživljava ekspanziju zbog mogućnosti jednostavnog praćenja zdravstvenih parametara koje pruža pacijentu. Iz ovog razloga, stanovništvo u urbanim sredinama, gde su ovakva tehnološka rešenja uveliko zastupljena, lakše pristupa uslugama koje pružaju zaštitu i negu od ruralnog stanovništva“, objašnjava Katarina Jonev Ćiraković, edukatorka o bezbednosti na internetu.
„Na primer, u SAD već nekoliko godina, kućni roboti pomažu pacijentima koji boluju od dijabetesa ili visokog pritiska alarmirajući neophodnu pomoć i primenu lekova. Slično je i sa jednostavnim aplikacijama za mobilne telefone koje omogućavaju merenje nivoa šećera u krvi“, ističe Jonev Ćiraković.
Istovremeno, period kovida-19 doneo je sa sobom ekspanziju terapeutskih aplikacija koje mogu da podrže proces lečenja psihosomatskih oboljenja. „Primera radi, start up kompanije koje nude psihološku podršku u Južnoj Americi sve su popularnije. Iako ovi alati pokazuju određene nedostatke, kao što su manjak ličnog kontakta sa terapeutom ili činjenica da nude samo uopštene odgovore, rešenja koja pružaju značajan su dodatak stručnoj pomoći”, objašnjava naša sagovornica.
Sa druge strane, važno je biti svestan da, pored značajne dodatne podrške koju tehnologija može da pruži, ne postoji digitalna aplikacija koja samostalno može da spreči zavisnost.
„Danas su dostupna brojna tehnološka rešenja, kao što su aplikacije za roditeljsku kontrolu, koja mogu roditeljima pomoći da zaštite decu na internetu ali da i sami sebi kontrolišu vreme provedeno ispred ekrana. Ja lično primenjujem jednu sjajnu stvar – isključujem WiFi ili mobilne podatke, probajte i vi“, savetuje Jonev Ćiraković i zaključuje „smatram da je biti offline danas najveći luksuz“.
Savet roditeljima je kontrola, ne samo vremena, već i sadržaja koje njihova deca konzumiraju na društvenim mrežama. Istovremeno, roditeljima se savetuje da i sami poštuju ista pravila kako bi deca imala poverenje u zahteve koje im oni nameću uz praktikovanje zajedničkih trenutaka, bilo da je to zajednički vikend, nedeljni ručak ili veče uz društvene igre.
[1] Journal of Medical Internet Research (2023)