Smanjite rizik od kardiovaskularnih bolesti

Smanjite rizik od kardiovaskularnih bolesti

Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je više od 17,5 miliona ljudi umrlo od kardiovaskularnih bolesti kao što su srčani udar ili moždani udar u 2012. U Srbiji se taj broj kreće oko 50.000 godišnje. prema podacima iz 2019.

Dobra vest je, međutim, da je 80% prevremenih srčanih i moždanih udara moguće sprečiti. Zdrava ishrana, redovna fizička aktivnost i prestanak korišćenja cigareta su ključ prevencije. Provera i kontrola faktora rizika za srčana oboljenja i moždani udar, kao što su visok krvni pritisak, visok holesterol i visok šećer u krvi ili dijabetes, takođe je veoma važno.

Hranite se na izbalansiran način: Uravnotežena ishrana je ključna za zdravo srce i sistem cirkulacije. Ovo bi trebalo da uključuje dosta voća i povrća, integralne žitarice, nemasno meso, ribu i mahunarke sa ograničenim unosom soli, šećera i masti. Alkohol takođe treba koristiti umereno.

Redovno obavljajte fizičku aktivnost: najmanje 30 minuta redovne fizičke aktivnosti svakog dana pomaže u održavanju kardiovaskularne kondicije; najmanje 60 minuta u većini dana u nedelji pomaže u održavanju zdrave težine.

Izbegavajte upotrebu cigareta: Cigarete su veoma štetne po. Opasno je i izlaganje duvanskom dimu iz druge ruke. Rizik od srčanog i moždanog udara počinje da opada odmah nakon što osoba prestane da koristi duvanske proizvode, a može se smanjiti i do polovine nakon godinu dana.

Proverite i kontrolišite svoj ukupni kardiovaskularni rizik: Važan aspekt prevencije srčanih i moždanih udara je pružanje lečenja i savetovanja osobama sa visokim rizikom i smanjenje njihovog kardiovaskularnog rizika. Zdravstveni radnik može proceniti vaš kardiovaskularni rizik koristeći jednostavne grafikone rizika i pružiti odgovarajuće savete za upravljanje vašim faktorima rizika.

Pratite svoj krvni pritisak: Visok krvni pritisak obično nema simptome, ali je jedan od najvećih uzroka iznenadnog moždanog ili srčanog udara. Izmerite svoj krvni pritisak i ako je visok, moraćete da posetite lekara i promenite način života da biste uključili zdravu ishranu sa manjim unosom soli i povećali fizičku aktivnost, a možda će biti potrebni i lekovi za kontrolu krvnog pritiska zu konsultaciju sa lekarom.

Pratite svoje lipide u krvi: Povišeni holesterol u krvi i abnormalni lipidi u krvi povećavaju rizik od srčanog i moždanog udara. Holesterol u krvi treba kontrolisati zdravom ishranom i, ako je potrebno, odgovarajućim lekovima uz konsultaciju sa lekarom.

Pratite šećer u krvi: Povišen nivo glukoze u krvi (dijabetes) povećava rizik od srčanog i moždanog udara. Ako imate dijabetes, veoma je važno da kontrolišete krvni pritisak i šećer u krvi kako biste rizik sveli na minimum.

 

Izvor: Svetska zdravstvena organizacija

Podelite:

Još tekstova

Da li zaštitne mere mogu sprečiti zavisnost od interneta kod dece i mladih?

Prema zvaničnim podacima, 10% mladih u Grčkoj se suočava sa zavisnošću od interneta, a stručnjaci veruju da je ovaj broj u našoj državi znatno veći. Baš zato, mnogi roditelji sa naših prostora sa oduševljenjem su prihatili odluku nadležnih organa u Grčkoj koja u ovoj državi uvodi novu strategiju za informisanje roditelja i dece u cilju zaštite mladih od zavisnosti od interneta.

Kratak vodič protiv stresa nakon praznika

Koliko god da se radujemo praznicima, porodičnim okupljanjima, razmeni darova i odmoru od uobičajenih radnih aktivnosti, neretko se dešava da se nakon prazničnog perioda osećamo iscrpljeno.

Kako uvođenje rutine može pomoći u stvaranju boljih navika?

Da li ste znali da uvođenje rutine može biti ključni alat u procesu lečenja bolesti zavisnosti? Razlog je baš to što rutina pomaže u u obnavljanju strukture i stabilnosti u životu osobe koja se oporavlja, a nakon članka koji je na ovu temu nedavno objavio Vašington Post, interesovanje za nju itekako je poraslo.

Pošaljite nam poruku