Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je više od 17,5 miliona ljudi umrlo od kardiovaskularnih bolesti kao što su srčani udar ili moždani udar u 2012. U Srbiji se taj broj kreće oko 50.000 godišnje. prema podacima iz 2019.
Dobra vest je, međutim, da je 80% prevremenih srčanih i moždanih udara moguće sprečiti. Zdrava ishrana, redovna fizička aktivnost i prestanak korišćenja cigareta su ključ prevencije. Provera i kontrola faktora rizika za srčana oboljenja i moždani udar, kao što su visok krvni pritisak, visok holesterol i visok šećer u krvi ili dijabetes, takođe je veoma važno.
Hranite se na izbalansiran način: Uravnotežena ishrana je ključna za zdravo srce i sistem cirkulacije. Ovo bi trebalo da uključuje dosta voća i povrća, integralne žitarice, nemasno meso, ribu i mahunarke sa ograničenim unosom soli, šećera i masti. Alkohol takođe treba koristiti umereno.
Redovno obavljajte fizičku aktivnost: najmanje 30 minuta redovne fizičke aktivnosti svakog dana pomaže u održavanju kardiovaskularne kondicije; najmanje 60 minuta u većini dana u nedelji pomaže u održavanju zdrave težine.
Izbegavajte upotrebu cigareta: Cigarete su veoma štetne po. Opasno je i izlaganje duvanskom dimu iz druge ruke. Rizik od srčanog i moždanog udara počinje da opada odmah nakon što osoba prestane da koristi duvanske proizvode, a može se smanjiti i do polovine nakon godinu dana.
Proverite i kontrolišite svoj ukupni kardiovaskularni rizik: Važan aspekt prevencije srčanih i moždanih udara je pružanje lečenja i savetovanja osobama sa visokim rizikom i smanjenje njihovog kardiovaskularnog rizika. Zdravstveni radnik može proceniti vaš kardiovaskularni rizik koristeći jednostavne grafikone rizika i pružiti odgovarajuće savete za upravljanje vašim faktorima rizika.
Pratite svoj krvni pritisak: Visok krvni pritisak obično nema simptome, ali je jedan od najvećih uzroka iznenadnog moždanog ili srčanog udara. Izmerite svoj krvni pritisak i ako je visok, moraćete da posetite lekara i promenite način života da biste uključili zdravu ishranu sa manjim unosom soli i povećali fizičku aktivnost, a možda će biti potrebni i lekovi za kontrolu krvnog pritiska zu konsultaciju sa lekarom.
Pratite svoje lipide u krvi: Povišeni holesterol u krvi i abnormalni lipidi u krvi povećavaju rizik od srčanog i moždanog udara. Holesterol u krvi treba kontrolisati zdravom ishranom i, ako je potrebno, odgovarajućim lekovima uz konsultaciju sa lekarom.
Pratite šećer u krvi: Povišen nivo glukoze u krvi (dijabetes) povećava rizik od srčanog i moždanog udara. Ako imate dijabetes, veoma je važno da kontrolišete krvni pritisak i šećer u krvi kako biste rizik sveli na minimum.