Prekomerni unos šećera povezan je sa nizom ozbiljnih bolesti, pa se preporučuje da ne konzumirate više od 9,5 kašičica dodatog šećera dnevno, što je otprilike količina šećera u jednoj konzervi gaziranog napitka.
Šećer je makronutrijent i prirodna komponenta biljaka, baš kao i masti i proteini. Šećeri se prirodno nalaze u određenim namirnicama, to su pre svega voće i žitarice, ali to su prirodne vrste hrane koje čine sastavni deo vaše ishrane. Tamo gde šećer postaje problem je kada se „dodaje“ u pakovanu i obrađenu hranu.
Izbacivanje dodatog šećera iz ishrane sa sobom nosi određene zdravstvene benefite, ali nije uvek lako odreći se slatkiša, posebno kada njihova konzumacija preraste u naviku. U slučaju da ne možete u potpunosti da se odreknete slatkih proizvoda, umesto onih sa dodatim šećerom, probajte da koristite proizvode koji sadrže prirodne alternativne zaslađivače. Međutim, nisu svi prirodni zaslađivači jednaki. Neki su super-kalorični, drugi imaju čudan ukus ili će vam povećati nivo šećera u krvi.
Kada su u pitanju zamene za šećer, jedna od boljih alternativa je šećer od urmi u prahu. Napravljen od urmi koje su sortirane, otkoštene i samlevene u fini mleveni prah. Šećer od urme je relativno neobrađen u poređenju sa drugim zaslađivačima. To znači da kada jedete hranu koja sadrži ovu vrstu šećera ne gubite mnoge hranljive materije i vitamine prisutne u celim urmama (vitamin D, kalcijum, gvožđe, kalijum, magnezijum i bakar).
Plodovi urme su bogati vlaknima, što doprinosi boljem zdravlju probavnog sistema. Viši sadržaj vlakana takođe čini urme hranom sa niskim glikemijskim indeksom, pomažući u usporavanju varenja i sprečavajući skokove šećera u krvi nakon konzumiranja obroka. Drugi alternativni zaslađivači poput meda, javorovog sirupa i agavinog sirupa, obično ne dele ovu osobinu, s obzirom da imaju viši glikemijski indeks i sadrže manje količine vlakana.
Utvrđeno je da urme imaju najveću količinu antioksidanata kada se porede sa drugim sličnim voćem kao što su smokve i suve šljive, ali i u odnosu na druge prirodne zamene za šećer kao što su med i javorov sirup. Studije su pokazale da urma u prahu može da sadrži nekoliko vrsta antioksidanata koji mogu da unaprede zdravlje srca, pomognu u kontroli krvnog pritiska i doprinesu smanjenju holesterola.
Kao zamena za šećer, urma u prahu se može dodati u testo prilikom pravljenja peciva, umešati u pića kao što su smutiji ili se koristiti umesto šećera u bilo kom drugom receptu. Kada pratite neki recept, jednostavno zamenite rafinisani beli šećer šećerom od urmi u odnosu 1 prema 1.