Da li čokolada može biti dobra za zdravlje?

cokolada i zdravlje

Najnovija istraživanja pokazuju da čokolada može učiniti više nego samo zadovoljiti dušu. Umerena konzumacija semena kakao biljke koja se fermentišu, prže i temperiraju u čokoladu, takođe može imati pozitivan efekat na zdravlje. 

Zdravstvene prednosti kakaoa i čokolade često se pripisuju antioksidansima koje sadrže. Antioksidansi su jedinjenja sa antiinflamatornim svojstvima koja smanjuju oksidativni stres, prirodnu neravnotežu slobodnih radikala u telu koja može dovesti do oštećenja ćelija. Pokazalo se da umereno konzumiranje kakaoa i čokolade pomaže u smanjenju rizika od srčanih oboljenja i snižavanju krvnog pritiska.

Super moći kakaoa nisu ograničene samo na srce. Prema dr Džošui Lambertu, profesoru nauke o hrani na Državnom univerzitetu Pensilvanije, jedinjenja u kakaou takođe mogu pozitivno uticati na probavni sistem i pomoći u kontroli težine. Druge studije pokazuju da konzumiranje kakaoa može smanjiti upalu u crevima i poboljšati njihovo funkcionisanje.

Iako redovno konzumiranje kakaoa može imati pozitivne efekte, često zadovoljavanje žudnje za čokoladom nije nužno put ka dobrom zdravlju. Kakao i čokolada nisu isto. Čokolada tipično sadrži dodate šećere i veće nivoe masti od kakaoa, što može poništiti pozitivne efekte. Sa strane zdravstvenih benefita konzumiranje kakaoa praha, koji ima gorak i opor ukus, verovatno  je korisnije po zdravlje, ali ne treba ni čokoladu u potpunosti isključiti.

Studija iz 2017. pokazala je da je umerenost ključna. Konzumiranje do 30 grama čokolade do tri puta nedeljno može pomoći u smanjenju rizika od razvoja moždanog udara, koronarne bolesti srca i dijabetesa. Smanjenje rizika od dijabetesa može biti povezano čak i sa češćom konzumacijom čokolade.

Verovatno je da je tamna čokolada sa visokim sadržajem kakaoa bolja kada su u pitanju zdravstveni efekti, ali su potrebne dodatne studije da bi se tačno utvrdilo koji je oblik čokolade idealan sa zdravstvene perspektive.

Podelite:

Još tekstova

Kako zavisnosti utiču na san?

U našem narodu često možete čuti izraz „zamenio dan za noć“. On se najčešće koristi kada želimo da kažemo da neko ima nezdrave životne navike, a ponekad i kada sumnjamo da osoba tokom noćnih sati poseže za alkoholom ili psiho-aktivnim supstancama.

Zbog čega mladi sve više koriste sedative?

Prema rezultatima istraživanja Univerziteta Rutgers, adolescenti u SAD su tri puta više upotrebljavali sedative 2019. godine nego što je to bio slučaj 2001. godine. Činjenica da je ovo istraživanje objavljeno tek 2025. godine ukazuje na to da je ovaj broj danas vrlo verovatno porastao, a upotreba sedativa takođe se sve više povezuje sa konzumacijom psiho-aktivnih supstanci i drugim oblicima zavisnosti.

Pošaljite nam poruku