Uloga novih tehnologija u borbi protiv zavisnosti

Da li ste znali da se virtuelna stvarnost (VR) i veštačka inteligencija (AI) već danas koriste u lečenju bolesti zavisnosi?

Nije tajna da tehnologija igra sve veću ulogu u našim životima. Kada je reč o lečenju različitih oblika zavisnosti, tehnologija se godinama koristi kroz telemedicinu, mobilne aplikacije i online podršku, a sada i kroz virtuelnu stvarnost i veštačku inteligenciju koje znatno doprinose personalizaciji pristupa svakom individualnom pacijentu.

„Iako se psihoterapijski proces ne može zameniti, sve ove tehnologije mogu poboljšati pristup lečenju, dopuniti tradicionalne metode i učiniti ih još efikasnijim“, ističe psihoterapeutkinja Mirjana Martić Pantić iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije gotovo 7% svetske populacije starije od 15 godina suočava se sa zavisnošću od alkohola. Baš zato, naučnici sa čuvene klinike Mejo, uz pomoć najnaprednije tehnologije, vredno rade na razvoju personalizovane terapije i uvođenju takozvanih biomarkera koji bi dali najbolje moguće rezultate kod različitih ljudi.[1]

„Uvođenje biomarkera može pomoći u identifikaciji različitih podtipova zavisnosti, što omogućava lekarima da pristup svakom pacijentu prilagode na osnovu njegovih jedinstvenih potreba. Na ovaj način, umesto primene jedne iste metode za sve, lekari mogu da odaberu terapijsku metodu, lekove kao i celokupni pristup koji najviše odgovara određenom pacijentu“.

„Iz ovog razloga, novina uvođenja bio markera predstavlja značajnu pomoć lekarima, omogućavajući im da prilagode lečenje na osnovu specifičnih bioloških i genetskih faktora.”, objašnjava Martić Pantić i dodaje:

„U zavisnosti od različitih faktora, kao što su nečija lična iskustva, mentalno zdravlje, socijalna okolina i biološke predispozicije, ljudi ne reaguju jednako na iste metode lečanja. Zato se sve češće naglašava potreba za personalizovacijom lečenja. Stoga, alternativna rešenja i prilagođeni pristupi mogu biti ključni za postizanje boljih rezultata“.

„Možemo se pohvaliti da se kod nas ovakav, personalizovani ali i integrativni, sistemski pristup neguje decenijama. I za sada ni jedan metod ne daje bolje rezultate u smislu zalečenja“, naglasila je ona.

Iako nas do svakodnevne upotrebe biomarkera i takozvanog genetskog lečenja deli još mnogo vremena, jasno je da se ideja o personalizovanom pristupu uz primenu tehnologije svakodnevno razvija.

 „Telemedicina omogućava pacijentima terapijiu i savetovanje putem video poziva, što je, kao i online podrška, posebno korisno za one koji nemaju pristup tradicionalnim zdravstvenim uslugama. Takođe, postoje brojne mobilne aplikacije koje pomažu korisnicima da prate svoje napredovanje, postavljaju ciljeve i dobijaju podršku zajednice. Neke od njih nude i smernice za prevenciju povratka u bolest ili prekida lečenja“, naglasila je naša sagovornica, ilustrovavši koliko je tehnologija daleko stigla kada je reč o individualnom pristupu lečenju.

„Kroz simulaciju situacija (VR) koje mogu izazvati zavisnost, može se pomoći pacijentima da steknu jasniju predstavu i da razviju strategije suočavanja, dok se veštačka inteligencija (AI) koristi za analizu podataka o pacijentima, personalizaciju tretmana, kao i predikciju potencijalnih povrataka”, zaključila je Mirjana Martić Pantić, pokazujući nam šta već danas možemo da očekujemo kada je reč o korišćenju veštačke inteligencije i simulacije situacija u lečenju zavisnosti.


[1] https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinics-high-tech-pursuit-of-precision-alcohol-addiction-treatment/

Podelite:

Još tekstova

Da li zaštitne mere mogu sprečiti zavisnost od interneta kod dece i mladih?

Prema zvaničnim podacima, 10% mladih u Grčkoj se suočava sa zavisnošću od interneta, a stručnjaci veruju da je ovaj broj u našoj državi znatno veći. Baš zato, mnogi roditelji sa naših prostora sa oduševljenjem su prihatili odluku nadležnih organa u Grčkoj koja u ovoj državi uvodi novu strategiju za informisanje roditelja i dece u cilju zaštite mladih od zavisnosti od interneta.

Kratak vodič protiv stresa nakon praznika

Koliko god da se radujemo praznicima, porodičnim okupljanjima, razmeni darova i odmoru od uobičajenih radnih aktivnosti, neretko se dešava da se nakon prazničnog perioda osećamo iscrpljeno.

Kako uvođenje rutine može pomoći u stvaranju boljih navika?

Da li ste znali da uvođenje rutine može biti ključni alat u procesu lečenja bolesti zavisnosti? Razlog je baš to što rutina pomaže u u obnavljanju strukture i stabilnosti u životu osobe koja se oporavlja, a nakon članka koji je na ovu temu nedavno objavio Vašington Post, interesovanje za nju itekako je poraslo.

Pošaljite nam poruku