TikTok ponovno na meti kritika: Kako zaštititi decu na društvenim mrežama?

Nedavno se pojavila vest da će se dobro poznata društvena mreža, TikTok, ponovo naći pred sudom u Americi pod optužbom da koristi metode koje stvaraju zavisnost kako bi privukla decu. Po objavi ove vesti, očekivano se podigla i velika medijska prašina.

„Dok kompanije kao što je TikTok neprestano govore o načinima na koje osiguravaju dobrobit najmlađih korisnika, realnost je da većina mera koje predlažu nisu čak ni izvodljive“, objasnila je naša sagovornica, Katarina Jonev Ćiraković, edukator o bezbednosti dece na internetu.

Iako je slučaj TikToka, koji je privukao medijsku pažnju, samo jedan od sličnih sudskih sporova koji će vremenom dobiti svoj epilog, pred našim društvom je jedan, još veći izazov – da naučimo decu kako da bezbedno koriste društvene mreže.

Veštačka inteligencija u službi roditelja

Kako bi se neprimereni sadržaji na društvenim mrežama namenjeni deci i mladima suzbili, potrebno je da se veštačka inteligencija upotrebljava pametnije“, naglasila je naša sagovornica, dodavši da se zbog lažnih slika života koje postoje na mrežama, gotovo 50 odsto devojčica uzrasta od 11 godina podvrgava rigoroznim dijetama, kao i da mladi veruju u ideale koje vide – lica bez bubuljica, ožiljaka, mišićava tela bez trunke sala.

Poruke koje na društvenim mrežama šalju neuki, neškolovani ljudi, koji najčešće ni nemaju potrebne kvalifikacije kada je reč o zdravlju, fizičkoj aktivnosti i nutricionizmu, su nešto što najčešće targetira decu. Veštačka inteligencija trebalo bi da ovakav sadržaj obeleži kao neprimeren ili sankcioniše kako on ne bi postao viralan“, dodala je Jonev Ćiraković.

Ovde pritisak nije samo na deci koja lako postaju meta opasnih izazova, internet predatora ili digitalnog nasilja, već i na roditeljima koji ne znaju kako da se nose sa ovim novim izazovima.

„Brojni su slučajevi, gde i uprkos preporukama same društvene mreže da je ne koriste mlađi od 13 godina, na mreži imamo brojne, samostalne profile sedmogodišnjaka i tu je jasno da su oni zaobišli sistem jednostavnom proceudrom. Zato je bitno da kroz podizanje svesti društva putem medija, direktne edukacije i samih društvenih mreža izvedemo građane na pravi put“, objasnila je Katarina. „Iako nije moguće da sankcionišemo sav neprimeren sadržaj, ono što možemo jeste da zajedničkim snagama kroz edukaciju kao najbolji vid prevencije sa decom razgovaramo i tako im pomognemo“, dodala je naša sagovornica.

Da li je problem samo u TikToku?

Pored toga što je aktuelan primer TikTok, Katarina je naglasila da svaka društvena mreža može biti na sličan način problematična.

Koja god da je platforma u pitanju, ukoliko dođemo do situacije gde je dete ubeđeno da su pratioci i pregledi sadržaja vrednost kojoj treba težiti, pre ili kasnije naći će se u nevolji“, objasnila je naglasivši digitalno nasilje zloupotrebom identiteta, pretnje i ucene kao samo neke od problema do kojih može doći.

Da li postoji savet za sve roditelje? Kao najbitniji deo rešenja ovog problema, naša sagovornica vidi baš roditelje, koje poziva da bez vike i ljutnje, usmere svoje dete na pravi put i postave jasne granice, kako u realnom svetu tako i u virtuelnom. „Najbitnije jeste da se ne plašimo da budemo roditelji i zapamtimo da je deci potrebno naše vođstvo“, zaključuje ona.

Podelite:

Još tekstova

Prepoznavanje znakova zavisnosti kod adolescenata: Kada i kako reagovati?

Zavisnost od psihoaktivnih supstanci je sve ozbiljniji problem među današnjim adolescentima, a prepoznavanje ranih znakova zavisnosti od ključne je važnosti za pravovremeno reagovanje i prevenciju ozbiljnijih posledica. Roditelji se često suočavaju sa izazovima kada je reč o prepoznavanju simptoma zavisnosti, posebno zato što su mnogi od njih slični tipičnim adolescentnim promenama u ponašanju.

Pošaljite nam poruku