Super Bowl nedelja, kada se svake godine odigrava finale američkog fudbala, u Sjedinjenim Američkim Državama doživljava se gotovo kao državni praznik. Ovogodišnji događaj, kada je cela zemlja bez daha gledala Kansas City Chiefs-e i Philadelphia Eagles-e kako se bore za trofej, nije bila izuzetak. Ovo je bio jedan od najgledanijih TV događaja u svetu, kao i program sa najskupljim cenama oglašavanja za kompanije i brendove. Ali to nije sve. Nedavno održani Super Bowl predstavlja i najpopularniji dan u godini kada je reč o klađenju[i].
Znajući sve ovo, iskustvo Super Bowl-a jasno pokazuje zašto se industrija igara na sreću sve više fokusira na popularne događaje iz različitih kategorija. Dok sport predstavlja samo jedan primer, igre na sreću organizuju se i u toku Evrovizije, takmičenja kućnih ljubimaca i mnogih drugih oblika nadmetanja.
„Veća i raznovrsnija ponuda direktno je proporcionalna porastu broja korisnika ponuđenog sadržaja. Ovo je ne samo jedan od najvažnijih faktora marketinških strategija već se može lako primeniti i u industriji igara na sreću“, objašnjava naša sagovornica, dr Milica Nikić, specijalista psihijatrije. „Kao što trgovinski lanci nude različite pogodnosti za olakšanu kupovinu uoči novogodišnjih i božićnih praznika, istim pravilom se rukovodi industrija igara na sreću“, dodaje ona.
Sa porastom sportskog klađenja, raste i rizik od zavisnosti od kocke
Ljudski mozak razvija se do 25. godine života, a delovi moždane kore koji omogućavaju intelektualne funkcije, kao što su analiza, sinteza, promišljanje, planiranje, rešavanje složenih problema, upoređivanje, kao i procena rizika u odnosu na planiranje aktivnosti, razvijaju se poslednji.
„Zato su deca i omladina u visoko rizičnoj kategoriji kada je reč o kockanju. Svako ko se kocka ispod 18 godina sebe dovodi u visok rizik za razvoj patološkog kockanja, odnosno poremećaja kockanja, što je aktuelan naziv za zavisnost od kocke u najnovijim klasifikacijama mentalnih bolesti“, naglašava dr Nikić.
Šta je rešenje? Kako zaštiti najmlađe kategorije društva?
U zemljama gde je kockanje legalna radnja, kao što je slučaj i u Srbiji, veoma je važno podizati svest populacije na mogućnost razvoja zavisnosti od kocke. Iako su igre na sreću dozvoljene, pre upuštanja u neku od igara, neophodno je biti svestan da postoje granice koje nikako ne treba prelaziti.
„Stručnjaci savetuju se da se uvek unapred isplanira suma novca koja će se uložiti i vreme koje će se utrošiti na kockanje. Ukoliko se predviđena suma istroši, nikako se ne treba vraćati igri sa idejom da se nadoknadi izgubljeni iznos. Pored toga, veoma je vašno praviti duže periode pauze pri kockanju, ne povećavati uloge, ne kockati se pod uticajem alkohola i/ili droga i ne kockati iz dosade, ljutnje i besa, napetosti i nervoze. Najzad, ukoliko primetite da ste počeli da krijete od svoje okoline da se kockate, već ste u visokom riziku da ste u problemu. Za kraj, uvek se osećajte slobodno da se obratite stručnjaku za pomoć“, zakjučila je dr Nikić.
[i] Super Bowl 59 Betting May Lead To Gambling Crisis For Many