Obeležavanje meseca borbe protiv bolesti zavisnosti, koji se kod nas tradicionalno odvija od sredine novembra do sredine decembra, ima ključnu ulogu kada je reč o podizanju svesti o opasnostima različitih oblika zavisnosti, kao i o načinima prevencije, podrške i lečenja. Ovim povodom razgovarali smo sa prim. dr sci. med. Dianom Raketić, specijalistom psihijatrije i direktorkom Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti.
„Važno je napomenuti da bolesti zavisnosti ne počinju odjednom. To je proces za koji je potrebno vreme. Zbog toga je važno na vreme reagovati i tako sprečiti dalji razvoj zavisnosti. Što ranije reagujemo, veće su šanse da sprečimo različite rizike do kojih zavisnost može da dovede. Lečenje zavisnosti jeste važno, ali prevencija je još važnija”, ističe ona.
Baš zato, naše društvo kao i ustanova kojom dr Raketić rukovodi, imaju nekoliko ključnih zajedničkih zadataka kao što su: podizanje svesti o bolestima zavisnosti, prevencija i edukacija, smanjenje stigme kada je reč o traženju pomoći, podrška osobama u oporavku i njihovim porodicama. Iako nam mesec borbe protiv zavisnosti pruža korisnu platformu da pokrenemo razgovor o borbi protiv zavisnosti, ova tema podjednako je važna i aktuelna tokom cele godine.
Govoreći o situaciji u našoj državi, primarijus Raketić dodaje: „Imamo podršku najviših institucija u državi da se aktivno, dosledno i kontinuirano bavimo prevencijom, lečenjem i rehablitacijom svih oblika bolesti zavisnosti, kako hemijskih tako i nehemijskih. Da li možemo bolje i više? Možemo i na tome se svakodnevno radi.”
Ona ističe da je prevencija najvažniji korak koji svi treba da preuzmemo, a obraćajući se roditeljima, dodaje: „Poruka roditeljima, kao i svima ostalima koji se danas suočavaju sa izazovima u odgajanju dece, jeste da otvoreno i redovno komuniciraju sa svojom decom”. Primarijus Raketić takođe savetuje roditeljima, da pored postavljanja jasnih granica, deci pokažu razumevanje i informišu se o izazovima sa kojima se ona danas suočavaju.
„Roditelji često nisu svesni različitih izazova modernog odrastanja, poput uticaja društvenih mreža, pritiska vršnjaka, dostupnosti adiktivnih supstanci i kockanja. Zato roditeljima uvek savetujem da se trude da što bolje razumeju svet u kojem njihova deca odrastaju i iskušenja sa kojima se suočavaju. Što bolje roditelji razumeju ove izazove, bolje će svojoj deci pružiti podršku i biti spremni da pravovremeno reaguju”, dodaje ona.
Pored toga što je važno prihvatiti da, kao roditelji, nismo savršeni, takođe je potrebno konstantno raditi na sebi kako bismo deci pokazali stabilnost i bili uzor u razvoju boljih navika.
„Ukoliko primetite znakove problema, ne bojte se da potražite podršku od stručnjaka. Psiholozi, savetnici i stručnjaci za mentalno zdravlje mogu pomoći i vama i vašem detetu da pronađete rešenja. U našoj ustanovi svakodnevno radi savetovalište koje vam stoji na raspolaganju ukoliko imate bilo kakvih nedoumica. Ovde vam terapeuti sa višegodišnjim iskustvom mogu dati korisne smernice. Za dolazak u savetovalište potrebna vam je jedino dobra volja“, zaključila je ona.
Roditeljstvo je jedan od najizazovnijih zadataka, posebno danas kada se svet brzo menja i kada deca odrastaju pod uticajem faktora koji nekada nisu ni postojali. Zato su ljubav, razumevanje, strpljenje i informisanost najvažniji alati koji vam mogu pomoći da budete podrška svom detetu i da ga usmerite ka zdravom i srećnom životu zbog čega i mi danas pišemo o ovoj važnoj temi.