„Kao i u većini izazova koje imamo kao društvo, i u domenu reproduktivnog zdravlja najveća prepreka je neznanje kombinovano sa predrasudama. Kada je ovaj segment očuvanja zdravlja u pitanju, naši građani nisu dovoljno informisani, ne veruju nauci i skloni su formiranju mišljenja prema informacijama sa foruma i interneta. Zbog toga je veoma važno da se medicinski stručnjaci u što većem broju uključe u promociju boljih navika i da svojom ekspertizom utiču na važne promene u društvu“, rekla je ginekološkinja prof. dr Mima Fazlagić, na radionici „Bolje navike za očuvanje reproduktivnog zdravlja“ u organizaciji Udruženja RODITELJ.
Prof. Falzagić istakla je da najbogatije zemlje intenzivno ulažu u prevenciju, te da je već kasno kada se bolest javi. „Kod nas je prevencija na jako niskom nivou. Trebalo bi da insistiramo na razgovoru između lekara i pacijenta, međutim, nedostatak vremena i veliki broj pacijenata po lekaru, čine ovu misiju gotovo nemogućom“, kaže prof. Fazlagić.
Kao ginekolog sa bogatom praksom u državnom i privatnom zdravstvenom sistemu, prof. Fazlagić osvrnula se i na važna pitanja kao što su uvođenje zdravih navika u cilju ublažavanja tegoba kod policističnih jajnika i insulinske rezistencije, hormonska supstitucija u menopauzi, važnost kontracepcije, ali i HPV vakcine, koja je jedan od najboljih načina za prevenciju karcinoma grlića materice i drugih oboljenja anogenitalne regije. „Do sada je širom sveta dato više od 500 miliona doza vakcina, a u našoj zemlji se ona i dalje nedovoljno koristi“, kaže dr Fazlagić. „Nažalost, u Srbiji svake godine od raka grlića materice oboli 1300 žena, a umre njih 500. Po toj crnoj statistici smo među prvima u Evropi. Pokušavamo da prevencijom i podizanjem svesti promenimo ovu statistiku“.
Gordana Plemić, direktorka Udruženja Roditelj naglasila je važnost dostupnosti pravih informacija. Plemić je pozvala medicinske stručnjake da se svi sa svojim znanjima i ekspertizama uključe u rešavanje pitanja od značaja za svakodnevni život. „Za gotovo 18 godina koliko postoji Udruženje, pokretali smo mnogo kampanja i videli koliko je opasan nedostatak proverenih informacija, a posebno kada su u pitanju zdravstvene teme. Naš cilj je da povezujemo struku i nauku sa ljudima na terenu i to ćemo nastaviti da radimo dok svi zajedno, kao društvo, ne dođemo do boljih navika“, naglasila je ona.
Prof. Fazlagić zahvalila je Udruženju Roditelj na trudu koji ulažu u promovisanje boljih navika i uključivanje stručnjaka i naglasila da je važna svaka prilika u kojoj pričamo o životnim navikama. „Ukoliko posle ove radionice barem neko promeni svoje navike na bolje, uspeli smo“, zaključuje prof. Fazlagić.