Najčešći saveti lekara na putu ka boljim navikama

Zdrav način života podrazumeva različite navike koje svako od nas može inkorporirati u svoj svakodnevni raspored. Iako na prvi pogled deluje teško, put ka unapređenju kvaliteta života podrazumeva niz malih aktivnosti koje ne zahtevaju previše truda i vremena, a čijih zdravstvenih benefita često nismo svesni. Usled toga, pitali smo lekare da podele sa nama najkorisnije savete za usvajanje boljih i kvalitetnijih životnih navika koje oni daju svojim pacijentima. Dobili smo raznovrsne, korisne odgovore koji mogu olakšati naše napore za usvajanje boljih navika, ali su se pojedini saveti i ponavljali, kao ključni, kod svih naših sagovornika.  

Medicinski stručnjaci, pre svega se slažu u jednom: prevencija kroz redovne kontrole i zdrave životne navike najvažniji je aspekt naše borbe za zdraviji život. Većina nas izbegava posete lekaru iz mnogobrojnih razloga poput straha, vere da je sve jednostavnije rešiti samostalno i slično. Ipak, lekari nas podsećaju  na to koliko je važno da slušamo svoje telo i brinemo o sebi dok smo zdravi.

Zdrava ishrana, fizička aktivnost, kao i izbegavanje prekomerne upotrebe soli, šećera i alkohola, ali i izbegavanje boravka u zadimljenim prostorijama, ističu, preduslov su za kvalitetan život. Osim koraka koje moramo samostalno preduzeti kako bismo unapredili svoje zdravlje, neizmerno su važni i podrška okoline, motivacija i vera u sebe.

Stručnjaci takođe naglašavaju i koliko je važno postaviti realne ciljeve, ostati dosledan i uporan u ostvarivanju istih. Iako smo to svi čuli nebrojeno puta, ono što često zaboravimo je da to ne mora da podrazumeva drastične i nagle promene načina života. Naime, svakodnevno uvođenje malih navika vodi ka zdravijem načinu života i može imati dugoročne pozitivne efekte. Iako dugotrajan, proces usvajanja boljih navika nije nužno i zahtevan. Najvažnije je napraviti prvi korak, osvestiti svoje negativne navike i uz podršku medicinskih stručnjaka, raditi pre svega na umanjenju njihovih štetnih posledica, a potom i njihovom iskorenjivanju.

Podelite:

Još tekstova

Prepoznavanje znakova zavisnosti kod adolescenata: Kada i kako reagovati?

Zavisnost od psihoaktivnih supstanci je sve ozbiljniji problem među današnjim adolescentima, a prepoznavanje ranih znakova zavisnosti od ključne je važnosti za pravovremeno reagovanje i prevenciju ozbiljnijih posledica. Roditelji se često suočavaju sa izazovima kada je reč o prepoznavanju simptoma zavisnosti, posebno zato što su mnogi od njih slični tipičnim adolescentnim promenama u ponašanju.

Šta znači termin „helikopter roditeljstvo“?

Nikada se više nije pričalo i pisalo o roditeljstvu, ali nikada se nismo ni suočavali sa brojnim izazovima sa kojima se današnji roditelji redovno suočavaju. Neretko kritike društva su upućene roditeljima koji poput helikoptera nadgledaju sve aktivnosti svoje dece, zbog čega je i nastao izraz „helikopter roditeljstvo“. Šta zapravo znači biti helikopter roditelj i zašto preterivanje u svakom obliku može dovesti do problema, pitali smo Snežanu Golić, pedagoškinju.

Pošaljite nam poruku