Jelena Đoković: „Šećer nam utoli tugu, a tehnologija prividno daje osećaj da neko “misli” na nas”

Bez obzira na to odakle dolazi, svako dete je podjednako važno i zaslužuje istu šansu da raste, razvija se i napreduje. Iz ovog razloga, Fondacija Novak Đoković je skoro 20 godina posvećena ranom razvoju naše dece, sa naglaskom na kvalitetno predškolsko obrazovanje koje doprinosi dugoročnom boljitku. Njeni osnivači, Jelena i Novak Đoković, ne samo da rado govore o ovim ciljevima fondacije već i o izazovima sa kojima se i sami suočavaju kao roditelji dvoje male dece.

Baš o ovoj temi, razgovarali smo sa globalnom direktorkom i suosnivačicom Fondacije, Jelenom Đoković. Snimci na kojima njen sin Stefan sa strašću prati tatin meč, dok ćerka Tara čita knjigu obišli su svet i zato je Jeleni mnogo puta postavljeno pitanje kako se nosi sa izazovima modernog doba i problemima koji muče današnje roditelje.

„Svaka porodica se nosi najbolje što može sa izazovima odrastanja i promenama koje se u ovom periodu svakodnevno dešavaju. Zato ne volim da drugim roditeljima namećem naše privatno iskustvo, kako ono ne mora nužno biti od pomoći, a ni relevantno za svakog roditelja i njegovo dete“, objasnila je ona za portal Bolje navike, i dodala „iskreno verujem da savršen roditelj ne postoji, niti je detetu takav roditelj potreban. Savremeno društvo pred roditelje postavlja sve više izazova svakog dana i svima nam je neophodna podrška i razumevanje.“

„Baš zato smo u okviru Fondacije Novak Đoković razvili program „Podrška, ne perfekcija“ – koji se sastoji od 10 besplatnih radionica za male grupe roditelja dece starosti do šest godina. Ovde učesnici imaju priliku da podele svoja iskustva i razvijaju mrežu međusobne podrške, a ceo proces se odvija u saradnji sa stručnjacima. Uskoro pokrećemo i onlajn platformu u okviru ovog programa, tako da će ova vrsta podrški biti dostupna još većem broju roditelja”, naglasila je ona.

Kroz razgovor, naša sagovornica osvrnula se i na neke od brojnih problema sa kojima se današnje porodice redovno suočavaju. „Šećer i tehnologija su tu da nam ukažu na činjenicu da smo usamljeni i da nam treba istinska povezanost, a ne „lajk“. Šećer nam utoli tugu, a tehnologija prividno daje osećaj da neko „misli” na nas. Ništa od toga ne zadovoljava istinske potrebe naše dece tako da su generalne preporuke kao i one koje se zasnivaju na uzrastu deteta na kraju dana samo smernice koje ne rešavaju suštinski problem“, istakla je ona.

Kada je reč o ovakvim izazovima, roditelji često imaju utisak da iako je informacija oko nas previše, o pristupima koji bi nam mogli pomoći i dalje znamo suviše malo. Kako bi pružila drugim roditeljima podršku kakvu i sama želi, Jelena je posvećena ideji da u našu žemlju dovede što više svetski priznatih, uticajnih stručnjaka koji mogu sa iskustvom da govore o današnjim problemima roditeljstva.

Zato u brojne gradove našeg regiona Jelena Đoković ovog meseca dovodi čuvenog dr Gordona Njufelda, autora bestselera „Budite oslonac svojoj deci“ koji će u okviru svoje posete održati niz predavanja i interaktivnih radionica.

„Želja nam je da zajedno sa dr Njufeldom pružimo podršku roditeljima kada je reč o pronalaženju načina da očuvaju bliskost sa svojom decom kroz različite faze odrastanja. Često se dešava da kako deca rastu i stiču svoju autonomiju, roditelji polako prestaju da budu njihovi glavni uzori. Iako je važno da deca grade osećaj vlastitog integriteta, podjednako je bitno da, kroz odrastanje, roditelji zadovolje dečiju potrebu za sigurnošću i pokažu da je njihov dom baza kojoj deca uvek mogu da se vrate”, ističe Jelena.

„Kontekst u kom naša deca odrastaju se promenio. Roditelji su primorani da rade kao nikada ranije, svakodnevnih obaveza je sve više, a materijalni opstanak je sve teži. Kada smo primorani da živimo pod ovakvih stresom, ispod tepiha stavljamo sve što osećamo i sve što nam je potrebno u psihološkom smislu. U ovakvim situacijama, kada je podrška roditeljima najpotrebnija, adekvatne usluge nisu lako dostupne.“

Pored ovakvih izazova „u moru dostupnih zabavnih sadržaja, kao roditelji, mi nastavljamo da se borimo za privrženost i pažnju naše dece. Ovo je borba koju često gubimo“.

„Ova kompleksna tema prožima i dotiče svakoga od nas, a odgovor na nju ni sam nije jednostavan. Baš zato i sarađujemo sa stručnjacima koji su kvalifikovani da sa javnošću podele svoja istraživanja i preporuke. Oni mogu da pomognu roditeljima u njihovoj borbi da porodice ostane vodeća tema u ovom društvu”, zaključila je Jelena Đoković.

Podelite:

Još tekstova

Da li zaštitne mere mogu sprečiti zavisnost od interneta kod dece i mladih?

Prema zvaničnim podacima, 10% mladih u Grčkoj se suočava sa zavisnošću od interneta, a stručnjaci veruju da je ovaj broj u našoj državi znatno veći. Baš zato, mnogi roditelji sa naših prostora sa oduševljenjem su prihatili odluku nadležnih organa u Grčkoj koja u ovoj državi uvodi novu strategiju za informisanje roditelja i dece u cilju zaštite mladih od zavisnosti od interneta.

Kratak vodič protiv stresa nakon praznika

Koliko god da se radujemo praznicima, porodičnim okupljanjima, razmeni darova i odmoru od uobičajenih radnih aktivnosti, neretko se dešava da se nakon prazničnog perioda osećamo iscrpljeno.

Kako uvođenje rutine može pomoći u stvaranju boljih navika?

Da li ste znali da uvođenje rutine može biti ključni alat u procesu lečenja bolesti zavisnosti? Razlog je baš to što rutina pomaže u u obnavljanju strukture i stabilnosti u životu osobe koja se oporavlja, a nakon članka koji je na ovu temu nedavno objavio Vašington Post, interesovanje za nju itekako je poraslo.

Pošaljite nam poruku