„Epidemija malih boginja direktna je posledica niskog obuhvata potpuno vakcinisane dece“

Nedavno je u Beogradu proglašena epidemija malih boginja. Gradski zavod za javno zdravlje tada je kao razlog za proglašenje epidemije istakao činjenicu da broj obolelih odudara od uobičajenog, imajući u vidu da smo na državnom nivou bili pred eliminacijom ove bolesti. Među onima koji su u trenutku proglašenja epidemije bili zaraženi, gotovo 65% njih nisu bili vakcinisani. O tome šta ovi podaci znače za javno zdravlje i da li se epidemija mogla preduprediti, razgovarali smo sa spec. epidemiologije u penziji dr Jasminkom Mišković.

„Epidemija malih boginja direktna je posledica niskog obuhvata potpuno vakcinisane dece. Željeni obuhvat potpuno vakcinisane dece je minimum 95%, a imunitet koji se razvija posle vakcinacije je solidan i predstavlja efikasnu odbranu od prenošenje infekcije, zaražavanje i razvoj oboljenja. Međutim, u poslednji desetak i više godina obuhvat vakcinisane dece opada, što je uzrokovalo ovakvu situaciju“, poručila je dr Mišković.

Nakon što je epidemija proglašena, pokrenula se diskusija u javnosti, te je došlo do izražaja da mnogi ne prave razliku između malih i ovčijih boginja. Uprkos tome što ova dva oboljenja imaju iste početne simptome (bol u grlu, povišena telesna temperatura, malaksalost, gubitak apetita), veoma je važno napraviti razliku između njih. Osim toga što postoje izvesne razliku u vidu manifestacija na koži i načina njihovog širenja, najznačajnija razlika sastoji se u tome da kod ovčijih boginja nema ozbiljnih komplikacija, dok to nije slučaj sa malim boginjama. Takođe, za razliku od vakcine protiv ovčijih boginja koja prema Pravilniku o imunizaciji nije obavezna, vakcinacija kombinovanom vakcinom protiv malih boginja, zaušaka i rubele (MMR) obavezna je za svu decu pre polaska u osnovnu školu.

„Rizik po javno zdravlje veoma je značajan, kako za decu tako i za odrasle koji nisu vakcinisani i nisu preležali ovo oboljenje. Male boginje, posebno kod odraslih, za posledicu mogu imati ozbiljne komplikacije, pa čak i smrtni ishod. Ovakve situacije moguće je sprečiti pravovremenom imunizacijom, pregledom, praćenjem i izolacijom obolelih, kao i sprovođenjem ličnih i opštih higijenskih mera u porodici, kolektivu, grupi“ istakla je naša sagovornica.

Uprkos svim ovim indikacijama, poslednjih godina svedoci smo sve većeg nepoverenja građana u medicinsku struku i širenja brojnih dezinformacija kada je zdravlje u pitanju. O tome šta smatra uzrokom ovog problema i kako bi on mogao biti prevaziđen, dr Mišković kaže: „Većina ljudi odmah prvo potraži odgovor na internetu, jer „Google bolje zna“. Internet je moćno oružje, ali nas može dovesti u zabludu ukoliko ne poznajemo oblast koja nas interesuje, te je izbor prave stranice na netu važna stvar. Objavljivanje sadržaja je slobodno, bez provere dostupnih informacija, što u nekim slučajevima može biti dobra stvar ali ne uvek. Pedijatri, pak, imaju malo vremena za razgovor sa roditeljima i sve je manje lekara. Negovanje poverenja u odnosu pedijatar – roditelj je odlučujući faktor. Strpljenje i mera razumevanja za uplašene roditelje takođe je vrlo bitno. I na kraju, uvek se lakše zapamti negativna vest nego pozitivna.“

Podelite:

Još tekstova

Kako zavisnosti utiču na san?

U našem narodu često možete čuti izraz „zamenio dan za noć“. On se najčešće koristi kada želimo da kažemo da neko ima nezdrave životne navike, a ponekad i kada sumnjamo da osoba tokom noćnih sati poseže za alkoholom ili psiho-aktivnim supstancama.

Zbog čega mladi sve više koriste sedative?

Prema rezultatima istraživanja Univerziteta Rutgers, adolescenti u SAD su tri puta više upotrebljavali sedative 2019. godine nego što je to bio slučaj 2001. godine. Činjenica da je ovo istraživanje objavljeno tek 2025. godine ukazuje na to da je ovaj broj danas vrlo verovatno porastao, a upotreba sedativa takođe se sve više povezuje sa konzumacijom psiho-aktivnih supstanci i drugim oblicima zavisnosti.

Pošaljite nam poruku