Da li ste znali da se prvi kontakt sa duvanom u mnogim slučajevima ostvari pre osamnaeste godine života? Iskustvo stručnjaka nam pokazuje da postoje mladi koji prvu, klasičnu cigaretu zapale već sa 7 godina, a prema najnovijim istraživanjima sprovedenim na ovu temu, 15,3% učenika između 13 i 15 godina u Srbiji aktivno upotrebljava duvanske proizvode[1].
„Više od polovine onih koji konzumiraju ove proizvode pokazuju znake zavisnosti, a jedan od ključnih kriterijuma na koji treba obratiti pažnju je da prva stvar koju oni žele da urade po buđenju jeste da zapale cigaretu, što ozbiljno zabrinjava”, objašnjava naša sagovornica, dr Gordana Obrenović, specijalista psihijatrije i sistemski porodični psihoterapeut.
Najveći procenat (31,1%) učenika koji koristi duvanske proizvode zapali 2-5 cigareta dnevno, a više od 20 cigareta zapali čak 5,9% učenika pušača.
„Koliko će neko dugo zloupotrebljavati duvan pre nego što razvije zavisnost zavisi od više različitih faktora. Jedan od njih jeste i želja za prihvaćenošću u društvu. Naime, mladi ljudi često žele da budu deo vršnjačke grupe i u zavisnosti od toga kakve primere nalaze u društvu, trudiće se da se tako i sami ponašaju“, naglasila je dr Gordana Obrenović.
„Još jedan važan element je i sama ličnost mladog čoveka, odnosno njegove sklonosti ka istraživanju, eksperimentisanju i potrazi za nečim novim kao i poruke koje mladi dobijaju u okviru porodice i najbližeg okruženja. Često je pitanje koliko je upotreba duvanskih proizvoda prisutna, ili čak „normalizovana“ u porodici, kao i to da li se i koliko govori o temama kao što su štetnost, rizik i razvijanje zdravog stila života“, dodala je naša sagovornica na ovu temu.
„Svaki roditelj trebalo bi da ima na umu realan rizik da će baš njegovo dete doći u kontakt sa duvanskim proizvodima koji su danas svuda oko nas. Mogu se naći u svakoj prodavnici, tržnom centru, a često i u školi ili kući deteta. Baš zbog toga, sa decom treba otvoreno razgovorati o rizicima, štetnosti po zdravlje i razvijanju zavisnosti“, rekla je ona.
„Takođe, bitno je razumeti izazove koje mladi neizbežno proživljaju kroz svoje odrastanje i razvoj, kao što je i želja da uvek budu prihvaćeni i deo grupe“, zaključila je dr Gordana Obrenović, pozivajući roditelje na otvoren razgovor sa svojom decom kao i da im uvek budu podrška kroz izazovan period koji odrastanje prestavlja.
[1] Istraživanje upotrebe duvana kod mladih(Global Youth Tobacco Survey-GYTS), 2017.